Минус 40 °C – Отопление и вода дори на изключително неприветливи места
На скалистото антарктическо плато в съседство с хълмовете Ларсеман, при температури до минус 40 °C, Индия управлява научноизследователска станция от 2012 г. Тя е наречена „Бхарати“ на индуистката богиня на мъдростта и знанието. За да процъфтяват мъдростта и знанието дори на най-изолирания и враждебен континент, жизненоважно е екипът от учени да бъде реално снабден с топлина и вода.
Специална задача: Гликол в отоплителната вода
Керосинът се използва за генериране на топлина и енергия, тъй като остава течен до минус 54 °C. За аериране на резервоара инженерите инсталираха тръбопроводната система Viega Sanpress Inox G – поради нейната постоянна устойчивост на транспортираната среда. Sanpress Inox G обикновено се използва за тръби за газ и нафта.
За отоплителната инсталация е използвана система Prestabo. За да се предотврати замръзването на отоплителната вода, в нея се смесва 57% добавка гликол-L. За проекта Viega тества реакцията на уплътнителните пръстени от EPDM на такива изключително високи нива на съдържание на гликол. Крайният резултат: Уплътнителните пръстени на пресовите съединители са напълно годни за сместа вода/гликол за отопление. Освен това те са подходящи за работни температури от минус 40 °C до на станция Bharati, но по-малко вероятно е плюс 80 °C.
Където легионелата представлява риск за цялата мисия
Хигиената на питейната вода е особено важна на отдалеченото място. Замърсяването с легионела или подобни вредни микроби би било катастрофално не само за изследователите – самото бъдеще на мисията би било изложено на риск.
Ето защо проектантите избраха Sanpress Inox с тръби от неръждаема стомана 1.4521. Регулиращите циркулационни вентили Easytop гарантират, че топлата вода се поддържа при постоянни 60 °C. Тяхната система за термична дезинфекция осигурява ефективна защита срещу легионела. Смукателните вентили Easytop позволяват редовен мониторинг на качеството на питейната вода.
Около 25 души ще работят при екстремни условия в станцията Bharati през цялата година в продължение на поне 20 години – отчасти благодарение на технологията Made in Germany.