Антарктическа изследователска станция

© Architects: IMS Ingenieurgesellschaft / bof architekten / m+p consulting; Photographer: Rakesh Rao/NCAOR

Минус 40 °C – Отопление и вода дори на изключително неприветливи места

На скалистото антарктическо плато в съседство с хълмовете Ларсеман, при температури до минус 40 °C, Индия управлява научноизследователска станция от 2012 г. Тя е наречена „Бхарати“ на индуистката богиня на мъдростта и знанието. За да процъфтяват мъдростта и знанието дори на най-изолирания и враждебен континент, жизненоважно е екипът от учени да бъде реално снабден с топлина и вода.

Специална задача: Гликол в отоплителната вода

Керосинът се използва за генериране на топлина и енергия, тъй като остава течен до минус 54 °C. За аериране на резервоара инженерите инсталираха тръбопроводната система Viega Sanpress Inox G – поради нейната постоянна устойчивост на транспортираната среда. Sanpress Inox G обикновено се използва за тръби за газ и нафта.

За отоплителната инсталация е използвана система Prestabo. За да се предотврати замръзването на отоплителната вода, в нея се смесва 57% добавка гликол-L. За проекта Viega тества реакцията на уплътнителните пръстени от EPDM на такива изключително високи нива на съдържание на гликол. Крайният резултат: Уплътнителните пръстени на пресовите съединители са напълно годни за сместа вода/гликол за отопление. Освен това те са подходящи за работни температури от минус 40 °C до на станция Bharati, но по-малко вероятно е плюс 80 °C.

Където легионелата представлява риск за цялата мисия

Хигиената на питейната вода е особено важна на отдалеченото място. Замърсяването с легионела или подобни вредни микроби би било катастрофално не само за изследователите – самото бъдеще на мисията би било изложено на риск.

Ето защо проектантите избраха Sanpress Inox с тръби от неръждаема стомана 1.4521. Регулиращите циркулационни вентили Easytop гарантират, че топлата вода се поддържа при постоянни 60 °C. Тяхната система за термична дезинфекция осигурява ефективна защита срещу легионела. Смукателните вентили Easytop позволяват редовен мониторинг на качеството на питейната вода.

Около 25 души ще работят при екстремни условия в станцията Bharati през цялата година в продължение на поне 20 години – отчасти благодарение на технологията Made in Germany.

Обект Antarctic Research Station
Място Antarktis
Година 2012
Тип обект Neubau
Площ 2000 m2
Зона за приложение Wissenschaft Bildung
Архитект bof Architekten GbR, Hamburg
Проектант Kaefer Construction GmbH, Bremen
Монтаж YIT Germany, Leverkusen
Обратно